CUI Inc. VSK-S25-9U-T
VSK-S25-9U-T picture photo
Mfg. Part Number
VSK-S25-9U-T
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 9V 25W
Datasheet Download
VSK-S25-9U-T.pdf
Availability of VSK-S25-9U-T
QUANTITY
VSK-S25-9U-T Order Process
Ship out your order
Specifications of VSK-S25-9U-T
Internal Part NumberEIS-VSK-S25-9U-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEncapsulated AC-DC Power Supply Series
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVSK-S25-T Series Cert of Compliance
3D ModelVSK-S25-9U-T
PCN Design/SpecificationVSK-S1,VSK- S2 Series 15/Sep/2015
Standard Package24
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVSK-S25-T
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)25W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency78%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.78" L x 2.17" W x 1.26" H (96.1mm x 54.0mm x 32.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max22W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSK-S25-9U-T
Related LinksVSK-S2, VSK-S25-9U-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSK-S25-9U-T Details Description
Related parts for VSK-S25-9U-T
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.312" (7.92mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 790MA 980 MOHM datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DRIVE BELT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
COUNTER 6 CHAR 24V PANEL MOUNT datasheet.pdf