Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKC320-04
VSKC320-04 picture photo
Mfg. Part Number
VSKC320-04
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 400V 320A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKC320-04.pdf
Availability of VSKC320-04
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKC320-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKC320-04
Internal Part NumberEIS-VSKC320-04
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)320A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 400V
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKC320-04
Related LinksVSKC3, VSKC320-04 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKC320-04 Details Description
Related parts for VSKC320-04
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
BACKSHELL DB15 GREY PLASTIC datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 3.3V 20% 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 10A 4 MOHM SMD datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
TV 29C 29#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
FILTER 10.7MHZ 180KHZ BAND RADIA datasheet.pdf