Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKD600-20
VSKD600-20 picture photo
Mfg. Part Number
VSKD600-20
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 2KV 600A MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VSKD600-20.pdf
Availability of VSKD600-20
QUANTITY
VSKD600-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKD600-20
Internal Part NumberEIS-VSKD600-20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2000V (2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.24V @ 1800A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 2000V
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKD600-20
Related LinksVSKD6, VSKD600-20 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKD600-20 Details Description
Related parts for VSKD600-20
BUMPER SQU 0.78"L X 0.78"W CLR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT DEV IDIGI GATEWAY EUROPE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 22P INLINE PIN SLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf