Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKDL450-16S20
VSKDL450-16S20 picture photo
Mfg. Part Number
VSKDL450-16S20
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 460A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKDL450-16S20.pdf
Availability of VSKDL450-16S20
QUANTITY
VSKDL450-16S20 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKDL450-16S20
Internal Part NumberEIS-VSKDL450-16S20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)460A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.2V @ 1800A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 1600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKDL450-16S20
Related LinksVSKDL45, VSKDL450-16S20 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKDL450-16S20 Details Description
Related parts for VSKDL450-16S20
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS DUAL BLACK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
TV 2C 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 4.7 UF 20% 35 V datasheet.pdf