Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKE250-04
VSKE250-04 picture photo
Mfg. Part Number
VSKE250-04
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 400V 250A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKE250-04.pdf
Availability of VSKE250-04
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKE250-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKE250-04
Internal Part NumberEIS-VSKE250-04
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKE250-04
Related LinksVSKE2, VSKE250-04 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKE250-04 Details Description
Related parts for VSKE250-04
LED GREEN DIFFUSED 0402 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 6DB 0805 SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 155POS GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN ADAPTER 48P-48P F-M PNL MNT datasheet.pdf
48 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
MOUNTING CLIP, 5MM PANEL, AMPSEA datasheet.pdf