Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKE320-12
VSKE320-12 picture photo
Mfg. Part Number
VSKE320-12
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 320A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKE320-12.pdf
Availability of VSKE320-12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKE320-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKE320-12
Internal Part NumberEIS-VSKE320-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)320A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKE320-12
Related LinksVSKE3, VSKE320-12 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKE320-12 Details Description
Related parts for VSKE320-12
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 9V datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-M PNL MNT datasheet.pdf
TAPE TEMP GLASS CLOTH 2" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 20 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf