Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKEL240-12S20
VSKEL240-12S20 picture photo
Mfg. Part Number
VSKEL240-12S20
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 250A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKEL240-12S20.pdf
Availability of VSKEL240-12S20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKEL240-12S20 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKEL240-12S20
Internal Part NumberEIS-VSKEL240-12S20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)250A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.57V @ 800A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKEL240-12S20
Related LinksVSKEL24, VSKEL240-12S20 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKEL240-12S20 Details Description
Related parts for VSKEL240-12S20
TOOL HAND CRIMP 10-22AWG datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 6GHZ 32MLF datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PARALLEL 28-TSSOP datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
KEYBOARD 16BTN datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 3KV Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
BIT AUGER QUICK CHANGE datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
1G DDR3L SDRAM 1.35V X8 667MHZ datasheet.pdf