Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKEL240-20S30
VSKEL240-20S30 picture photo
Mfg. Part Number
VSKEL240-20S30
Brief Description
DIODE MODULE 2KV 240A MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VSKEL240-20S30.pdf
Availability of VSKEL240-20S30
QUANTITY
VSKEL240-20S30 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKEL240-20S30
Internal Part NumberEIS-VSKEL240-20S30
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2000V (2kV)
Current - Average Rectified (Io)240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.75V @ 800A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 2000V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKEL240-20S30
Related LinksVSKEL24, VSKEL240-20S30 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKEL240-20S30 Details Description
Related parts for VSKEL240-20S30
IC TRANSCVR DUAL N-INV 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 14.3OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 13POS datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 60A IN LINE datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
ROUND CABLE 50POS SOCKET 1M datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1500UF 20% 3V SMD datasheet.pdf