Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKH230-20
VSKH230-20 picture photo
Mfg. Part Number
VSKH230-20
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR DBL LOSCR 800V 230A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKH230-20.pdf
Availability of VSKH230-20
QUANTITY
VSKH230-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKH230-20
Internal Part NumberEIS-VSKH230-20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State2000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)230A
Current - On State (It (RMS)) (Max)510A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7500A, 7850A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMAGN-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKH230-20
Related LinksVSKH2, VSKH230-20 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKH230-20 Details Description
Related parts for VSKH230-20
IC VREF SHUNT ADJ 8SOP datasheet.pdf
IC DSP 24BIT 100MHZ 196-MABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS DL .050 VERT SMD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 1A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES 261 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf