Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKH500-14
VSKH500-14 picture photo
Mfg. Part Number
VSKH500-14
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR 1400V 500A SUPER MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VSKH500-14.pdf
Availability of VSKH500-14
QUANTITY
VSKH500-14 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKH500-14
Internal Part NumberEIS-VSKH500-14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)500A
Current - On State (It (RMS)) (Max)785A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)17800A, 18700A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSUPER MAGN-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKH500-14
Related LinksVSKH5, VSKH500-14 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKH500-14 Details Description
Related parts for VSKH500-14
CONN RECEPT 16POS MALE PCB datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 82MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 470UF 20% 6.3V 2924 datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf