Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKHF200-12HK
VSKHF200-12HK picture photo
Mfg. Part Number
VSKHF200-12HK
Brief Description
SCR MOD PWR 1200V 200A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKHF200-12HK.pdf
Availability of VSKHF200-12HK
QUANTITY
VSKHF200-12HK Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKHF200-12HK
Internal Part NumberEIS-VSKHF200-12HK
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)200A
Current - On State (It (RMS)) (Max)444A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7600A, 8000A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKHF200-12HK
Related LinksVSKHF2, VSKHF200-12HK Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKHF200-12HK Details Description
Related parts for VSKHF200-12HK
LED VCSEL MICRO LENS 850NM TO-46 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 12POS .050" SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf