Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKJ320-08
VSKJ320-08 picture photo
Mfg. Part Number
VSKJ320-08
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 800V 320A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKJ320-08.pdf
Availability of VSKJ320-08
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKJ320-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKJ320-08
Internal Part NumberEIS-VSKJ320-08
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)320A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 800V
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKJ320-08
Related LinksVSKJ3, VSKJ320-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKJ320-08 Details Description
Related parts for VSKJ320-08
JUMPER-H1507TR/A3049B/H1505TR 2" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 32POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.2A 124 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 205 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 24.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf