Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKJ320-08
VSKJ320-08 picture photo
Mfg. Part Number
VSKJ320-08
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 800V 320A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKJ320-08.pdf
Availability of VSKJ320-08
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKJ320-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKJ320-08
Internal Part NumberEIS-VSKJ320-08
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)320A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 800V
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Supplier Device PackageMAGN-A-PAK®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKJ320-08
Related LinksVSKJ3, VSKJ320-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKJ320-08 Details Description
Related parts for VSKJ320-08
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
EMULATOR ACCESSORY datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 15POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SW ROTRY DP 1/4A SOLDER TERM datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21.3X40.2 BLK datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
QUALITY 48X600 BLUE TABLE MAT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf