Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKL230-16D25
VSKL230-16D25 picture photo
Mfg. Part Number
VSKL230-16D25
Brief Description
SCR 1600-2500V 230A MAGN-A-PAK
Datasheet Download
VSKL230-16D25.pdf
Availability of VSKL230-16D25
QUANTITY
VSKL230-16D25 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKL230-16D25
Internal Part NumberEIS-VSKL230-16D25
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)230A
Current - On State (It (RMS)) (Max)510A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7500A, 7850A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA