Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKLF200-12HK
VSKLF200-12HK picture photo
Mfg. Part Number
VSKLF200-12HK
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR DBL HISCR 1200V 200A MAGNPAK
Datasheet Download
VSKLF200-12HK.pdf
Availability of VSKLF200-12HK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKLF200-12HK Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKLF200-12HK
Internal Part NumberEIS-VSKLF200-12HK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)200A
Current - On State (It (RMS)) (Max)444A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7600A, 8000A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKLF200-12HK
Related LinksVSKLF2, VSKLF200-12HK Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKLF200-12HK Details Description
Related parts for VSKLF200-12HK
MOSFET N-CH 30V 4.9A 6TSOP datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28HTSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 88MM datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 15DB datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE CLAMP .69" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
HI-RES LENS 6MM FH 2M/4M datasheet.pdf