Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKT230-20
VSKT230-20 picture photo
Mfg. Part Number
VSKT230-20
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR DBL HISCR 2000V 230A MAGNPAK
Datasheet Download
VSKT230-20.pdf
Availability of VSKT230-20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKT230-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKT230-20
Internal Part NumberEIS-VSKT230-20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State2000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)230A
Current - On State (It (RMS)) (Max)510A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7500A, 7850A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKT230-20
Related LinksVSKT2, VSKT230-20 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKT230-20 Details Description
Related parts for VSKT230-20
IC REG LDO -6V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 600W datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
3900UF 400V 65X105MM 85C 2000H datasheet.pdf