Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKT230-20
VSKT230-20 picture photo
Mfg. Part Number
VSKT230-20
Brief Description
SCR DBL HISCR 2000V 230A MAGNPAK
Datasheet Download
VSKT230-20.pdf
Availability of VSKT230-20
QUANTITY
VSKT230-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKT230-20
Internal Part NumberEIS-VSKT230-20
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State2000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)230A
Current - On State (It (RMS)) (Max)510A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7500A, 7850A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKT230-20
Related LinksVSKT2, VSKT230-20 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKT230-20 Details Description
Related parts for VSKT230-20
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 7.5A 18.1 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf