Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKT250-04
VSKT250-04 picture photo
Mfg. Part Number
VSKT250-04
Brief Description
SCR DBL HISCR 400V 230A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKT250-04.pdf
Availability of VSKT250-04
QUANTITY
VSKT250-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKT250-04
Internal Part NumberEIS-VSKT250-04
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)250A
Current - On State (It (RMS)) (Max)555A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)8500A, 8900A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKT250-04
Related LinksVSKT2, VSKT250-04 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKT250-04 Details Description
Related parts for VSKT250-04
IC TXRX RS-485 3V FD 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CABINET STEEL 36X72X90 GREY datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.9V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.71A 58 MOHM SMD datasheet.pdf