Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKT250-12
VSKT250-12 picture photo
Mfg. Part Number
VSKT250-12
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR DBL HISCR 1200V 230A MAGNPAK
Datasheet Download
VSKT250-12.pdf
Availability of VSKT250-12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKT250-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKT250-12
Internal Part NumberEIS-VSKT250-12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)250A
Current - On State (It (RMS)) (Max)555A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)8500A, 8900A
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKT250-12
Related LinksVSKT2, VSKT250-12 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKT250-12 Details Description
Related parts for VSKT250-12
IC OPAMP GP 5MHZ 8CDIP datasheet.pdf
YOKE CLAMP W/O HOOD 6X6MM datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.80V SC70-4 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 127UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
RES 4.9K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE IR 3V 36KHZ datasheet.pdf