Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKTF200-08HJ
VSKTF200-08HJ picture photo
Mfg. Part Number
VSKTF200-08HJ
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR DBL 2SCR 800V 200A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKTF200-08HJ.pdf
Availability of VSKTF200-08HJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VSKTF200-08HJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKTF200-08HJ
Internal Part NumberEIS-VSKTF200-08HJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State800V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)200A
Current - On State (It (RMS)) (Max)444A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7600A, 8000A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-MAGN-A-PAK™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKTF200-08HJ
Related LinksVSKTF2, VSKTF200-08HJ Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKTF200-08HJ Details Description
Related parts for VSKTF200-08HJ
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 40POS F-F 6" datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 3KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
IC 2-WIRE FG W/MODEL GAUGE 9USCP datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 30A datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 0.84MA 175 MOHM datasheet.pdf