Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKTF200-08HK
VSKTF200-08HK picture photo
Mfg. Part Number
VSKTF200-08HK
Brief Description
SCR DBL 2SCR 800V 200A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKTF200-08HK.pdf
Availability of VSKTF200-08HK
QUANTITY
VSKTF200-08HK Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKTF200-08HK
Internal Part NumberEIS-VSKTF200-08HK
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State800V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)200A
Current - On State (It (RMS)) (Max)444A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7600A, 8000A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKTF200-08HK
Related LinksVSKTF2, VSKTF200-08HK Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKTF200-08HK Details Description
Related parts for VSKTF200-08HK
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
HEATSHRNK IRRADIATED POLY 25-4' datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT YAGI UHF 450-470MHZ 31.25" datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HD SHRD RA TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 5A IPAK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 17.7W datasheet.pdf