Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKTF200-12HJ
VSKTF200-12HJ picture photo
Mfg. Part Number
VSKTF200-12HJ
Brief Description
SCR DBL 2SCR 1200V 200A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKTF200-12HJ.pdf
Availability of VSKTF200-12HJ
QUANTITY
VSKTF200-12HJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKTF200-12HJ
Internal Part NumberEIS-VSKTF200-12HJ
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)200A
Current - On State (It (RMS)) (Max)444A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7600A, 8000A
Current - Hold (Ih) (Max)600mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKTF200-12HJ
Related LinksVSKTF2, VSKTF200-12HJ Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKTF200-12HJ Details Description
Related parts for VSKTF200-12HJ
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
KNOB CLR/MATTE.50"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TAPE GEN PURPOSE VHB 6"X5YD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DBL 2MM SMD datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 300 OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C048FS-2 9C1-2 datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf