Vishay Thin Film VSSR1603102GUF
VSSR1603102GUF picture photo
Mfg. Part Number
VSSR1603102GUF
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16SSOP
Datasheet Download
VSSR1603102GUF.pdf
Availability of VSSR1603102GUF
QUANTITY
VSSR1603102GUF Order Process
Ship out your order
Specifications of VSSR1603102GUF
Internal Part NumberEIS-VSSR1603102GUF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVSSR Series Resistor Networks
Standard Package98
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesVSSR
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SSOP
Size / Dimension0.193" L x 0.154" W (4.90mm x 3.91mm)
Height0.069" (1.76mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSSR1603102GUF
Related LinksVSSR160, VSSR1603102GUF Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
VSSR1603102GUF Details Description
Related parts for VSSR1603102GUF
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN +/-15V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FUJITSU STRIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf