CUI Inc. VSUU-120-D512
VSUU-120-D512 picture photo
Mfg. Part Number
VSUU-120-D512
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V 120W
Datasheet Download
VSUU-120-D512.pdf
Availability of VSUU-120-D512
QUANTITY
VSUU-120-D512 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSUU-120-D512
Internal Part NumberEIS-VSUU-120-D512
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVSUU-120-D Series Cert of Compliance
Standard Package30
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A, 6A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSUU-120-D512
Related LinksVSUU-1, VSUU-120-D512 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSUU-120-D512 Details Description
Related parts for VSUU-120-D512
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 28TSSOP datasheet.pdf
DOOR STEEL 78.5X19.33" BLACK datasheet.pdf
CONN SPRING 26POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT datasheet.pdf