CUI Inc. VSUU-120-T515B
VSUU-120-T515B picture photo
Mfg. Part Number
VSUU-120-T515B
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 2X15V 120W
Datasheet Download
VSUU-120-T515B.pdf
Availability of VSUU-120-T515B
QUANTITY
VSUU-120-T515B Order Process
Ship out your order
Specifications of VSUU-120-T515B
Internal Part NumberEIS-VSUU-120-T515B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
RoHS InformationVSUU-120-T Series Cert of Compliance
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVSUU-120-T
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 315V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A, 6A, 800mA
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSUU-120-T515B
Related LinksVSUU-12, VSUU-120-T515B Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSUU-120-T515B Details Description
Related parts for VSUU-120-T515B
IDC CABLE - MCE60K/MC60F/MCE60K datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 9POS BK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC MMIC PWR AMP 1W 35-40GHZ datasheet.pdf
HEADER 2POS PIN R/A 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLU SHLD 100' datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 100C S 18" WHT JACKS NI datasheet.pdf
R/A PLUG, 3.81MM, GREEN, 12 POSN datasheet.pdf