Vishay Semiconductor/Diodes Division VT60M45CHM3/4W
VT60M45CHM3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VT60M45CHM3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V TO220
Datasheet Download
VT60M45CHM3/4W.pdf
Availability of VT60M45CHM3/4W
QUANTITY
VT60M45CHM3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VT60M45CHM3/4W
Internal Part NumberEIS-VT60M45CHM3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If680mV @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr450µA @ 45V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VT60M45CHM3/4W
Related LinksVT60M45, VT60M45CHM3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VT60M45CHM3/4W Details Description
Related parts for VT60M45CHM3/4W
I/O MOUNTING BOARD datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V TSOT23-5 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR PECI-I2C 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 215 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf