Vicor Corporation VTD48EF020T080A00
VTD48EF020T080A00 picture photo
Mfg. Part Number
VTD48EF020T080A00
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
VTM CURRENT MULTIPLIER EVAL BOAR
Datasheet Download
VTD48EF020T080A00.pdf
Availability of VTD48EF020T080A00
QUANTITY
VTD48EF020T080A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VTD48EF020T080A00
Internal Part NumberEIS-VTD48EF020T080A00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesVI Chip® VTM®
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Isolated
Power - Output160W
Voltage - Output2V
Current - Output80A
Voltage - Input26 V ~ 55 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching1.6MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartVTM48Ex020y080A00
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VTD48EF020T080A00
Related LinksVTD48EF0, VTD48EF020T080A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VTD48EF020T080A00 Details Description
Related parts for VTD48EF020T080A00
IDC CABLE - MKC26A/MC26G/MKC26A datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 80.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 100MW VMN2 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf