Vicor Corporation VTD48EF096T025A00
VTD48EF096T025A00 picture photo
Mfg. Part Number
VTD48EF096T025A00
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
VTM CRRNT MULTI 9.6V 25A EVAL
Datasheet Download
VTD48EF096T025A00.pdf
Availability of VTD48EF096T025A00
QUANTITY
VTD48EF096T025A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VTD48EF096T025A00
Internal Part NumberEIS-VTD48EF096T025A00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesVI Chip® VTM®
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Isolated
Power - Output240W
Voltage - Output9.6V
Current - Output25A
Voltage - Input26 V ~ 55 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching1.55MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartVTM48Ex096y025A00
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VTD48EF096T025A00
Related LinksVTD48EF0, VTD48EF096T025A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VTD48EF096T025A00 Details Description
Related parts for VTD48EF096T025A00
RES SMD 20K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MULT DIV LASER TRIM TO100-10 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 190MA 2.23 OHM TH datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME FWE BLK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TRACK ASSY datasheet.pdf
CABLE PROGRAMMING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf