Vicor Corporation VTD48EF320T009A00
VTD48EF320T009A00 picture photo
Mfg. Part Number
VTD48EF320T009A00
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
VTM CRRNT MULTI 32V 9A EVAL
Datasheet Download
VTD48EF320T009A00.pdf
Availability of VTD48EF320T009A00
QUANTITY
VTD48EF320T009A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VTD48EF320T009A00
Internal Part NumberEIS-VTD48EF320T009A00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesVI Chip® VTM®
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Isolated
Power - Output300W
Voltage - Output32V
Current - Output9.4A
Voltage - Input26 V ~ 55 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching1.6MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartVTM48Ex320y009A00
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VTD48EF320T009A00
Related LinksVTD48EF3, VTD48EF320T009A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VTD48EF320T009A00 Details Description
Related parts for VTD48EF320T009A00
CONN RECEPT PIN .020-.032" .082" datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X7S 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
I/O MOUNTING BRD STANDARD 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-15VOUT 1W datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.49M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf