Vicor Corporation VTM48EF080T030A00
VTM48EF080T030A00 picture photo
Mfg. Part Number
VTM48EF080T030A00
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC VTM 8V 30A SMD
Datasheet Download
VTM48EF080T030A00.pdf
Availability of VTM48EF080T030A00
QUANTITY
VTM48EF080T030A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VTM48EF080T030A00
Internal Part NumberEIS-VTM48EF080T030A00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationBCM/VTM Specification 04/Aug/2014
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Chip® VTM®
PackagingTray
TypeVoltage Transformation Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)26V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension1.28" L x 0.87" W x 0.27" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VTM48EF080T030A00
Related LinksVTM48EF0, VTM48EF080T030A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VTM48EF080T030A00 Details Description
Related parts for VTM48EF080T030A00
RES SMD 15K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AMP RF N-CH 30V 50MA TO-92 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 46POS .23M datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf