Vicor Corporation VTM48EH020M040A00
VTM48EH020M040A00 picture photo
Mfg. Part Number
VTM48EH020M040A00
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
HALF-CHIP VTM CURRENT MULTIPLIER
Datasheet Download
VTM48EH020M040A00.pdf
Availability of VTM48EH020M040A00
QUANTITY
VTM48EH020M040A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VTM48EH020M040A00
Internal Part NumberEIS-VTM48EH020M040A00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesFactorized Power Architecture and V-I Chips
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Chip® VTM®
PackagingTray
TypeVoltage Transformation Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)26V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series80W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension0.87" L x 0.65" W x 0.26" H (22.0mm x 16.5mm x 6.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Efficiency90.2%
Power (Watts) - Max80W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VTM48EH020M040A00
Related LinksVTM48EH0, VTM48EH020M040A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VTM48EH020M040A00 Details Description
Related parts for VTM48EH020M040A00
HDR RA DR .100 GP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 120A TO220AB datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.64K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T SLD SHORT datasheet.pdf
FILTER EMI 22PF RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 50MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf