Vicor Corporation VTM48EH060T020B00
VTM48EH060T020B00 picture photo
Mfg. Part Number
VTM48EH060T020B00
Brief Description
VTM CURRENT MULTIPLIER 6V 10A
Datasheet Download
VTM48EH060T020B00.pdf
Availability of VTM48EH060T020B00
QUANTITY
VTM48EH060T020B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VTM48EH060T020B00
Internal Part NumberEIS-VTM48EH060T020B00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVI Chip® VTM Application Note
SeriesVI Chip® VTM®
PackagingTray
TypeVoltage Transformation Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)26V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output 16V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension0.87" L x 0.65" W x 0.26" H (22.0mm x 16.5mm x 6.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency94.1%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VTM48EH060T020B00
Related LinksVTM48EH0, VTM48EH060T020B00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VTM48EH060T020B00 Details Description
Related parts for VTM48EH060T020B00
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INPUT OPTOCOUPLER TERM BLOCK 24V datasheet.pdf
LED 17.46MM RED DIFF PANEL MOUNT datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT .6A NO/NC PP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1W 2516 WIDE datasheet.pdf