Vicor Corporation VTM48ET096T025A00
VTM48ET096T025A00 picture photo
Mfg. Part Number
VTM48ET096T025A00
Brief Description
VTM CURRENT MULTIPLIER
Datasheet Download
VTM48ET096T025A00.pdf
Availability of VTM48ET096T025A00
QUANTITY
VTM48ET096T025A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VTM48ET096T025A00
Internal Part NumberEIS-VTM48ET096T025A00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVI Chip® VTM®
PackagingBulk
TypeVoltage Transformation Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)26V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output 19.6V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension1.28" L x 0.87" W x 0.27" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency95.8%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VTM48ET096T025A00
Related LinksVTM48ET0, VTM48ET096T025A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VTM48ET096T025A00 Details Description
Related parts for VTM48ET096T025A00
LED ORANGE 1206 SMD datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/5W CARBON LOG datasheet.pdf
CONT PIN 26AWG MONOCRIMP TWIST datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.5A 43 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MINI CONN 3.5MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMB AEQ datasheet.pdf
CTV 39C 37#20 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
6800UF 16V 16X31MM 85C 3500H datasheet.pdf