Vicor Corporation VTM48ET160T015A00
VTM48ET160T015A00 picture photo
Mfg. Part Number
VTM48ET160T015A00
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
VTM CURRENT MULTIPLIER
Datasheet Download
VTM48ET160T015A00.pdf
Availability of VTM48ET160T015A00
QUANTITY
VTM48ET160T015A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VTM48ET160T015A00
Internal Part NumberEIS-VTM48ET160T015A00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Chip® VTM®
PackagingBulk
TypeVoltage Transformation Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)26V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output 116V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension1.28" L x 0.87" W x 0.27" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency95.3%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VTM48ET160T015A00
Related LinksVTM48ET1, VTM48ET160T015A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VTM48ET160T015A00 Details Description
Related parts for VTM48ET160T015A00
CAP CER 51PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
IC SSR HIGHSIDE PENTAWATT5 VERT datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC SMA datasheet.pdf
CABLE ADAPT KIT FOR PBM CONN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.3A 86 MOHM TH datasheet.pdf
MEMORY UNIT EPROM SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE SKT datasheet.pdf