IXYS Corporation VTOF70-14IO7
VTOF70-14IO7 picture photo
Mfg. Part Number
VTOF70-14IO7
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
RECT BRIDGE 3PH 1400V FO-T-A
Datasheet Download
VTOF70-14IO7.pdf
Availability of VTOF70-14IO7
QUANTITY
VTOF70-14IO7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VTOF70-14IO7
Internal Part NumberEIS-VTOF70-14IO7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureBridge, 3-Phase - All SCRs
Number of SCRs, Diodes6 SCRs
Voltage - Off State1400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)100mA
Current - On State (It (AV)) (Max)70A
Current - On State (It (RMS)) (Max)-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)550A, 600A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFO-T-A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VTOF70-14IO7
Related LinksVTOF70, VTOF70-14IO7 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VTOF70-14IO7 Details Description
Related parts for VTOF70-14IO7
IDC CABLE - MKR20A/MC20M/MKR20A datasheet.pdf
HANDLE TORQUE 4.96" datasheet.pdf
CONN R/A PLUG DC VITA41 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 12DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SLA 180/17 B OG 4.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IMPACT PWR 6PR VERT HDR PF 76AUL datasheet.pdf
CAP FILM 360NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
180UF 50V 10X20MM 105C 6000H datasheet.pdf