IXYS Corporation VUC25-14GO2
VUC25-14GO2 picture photo
Mfg. Part Number
VUC25-14GO2
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
DIODE BRIDGE FAST 1400V KAMM-MOD
Datasheet Download
VUC25-14GO2.pdf
Availability of VUC25-14GO2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VUC25-14GO2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VUC25-14GO2
Internal Part NumberEIS-VUC25-14GO2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1400V
Current - DC Forward (If) (Max)25A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseKAMM
Supplier Device PackageKAMM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VUC25-14GO2
Related LinksVUC25, VUC25-14GO2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VUC25-14GO2 Details Description
Related parts for VUC25-14GO2
RES ARRAY 4 RES 8.2K OHM 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf