IXYS Corporation VUO70-12NO7
VUO70-12NO7 picture photo
Mfg. Part Number
VUO70-12NO7
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
RECT BRIDGE 3PH 70A 1200V FO-T-A
Datasheet Download
VUO70-12NO7.pdf
Availability of VUO70-12NO7
QUANTITY
VUO70-12NO7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VUO70-12NO7
Internal Part NumberEIS-VUO70-12NO7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V
Current - DC Forward (If) (Max)70A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFO-T-A
Supplier Device PackageFO-T-A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VUO70-12NO7
Related LinksVUO70, VUO70-12NO7 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VUO70-12NO7 Details Description
Related parts for VUO70-12NO7
IC EEPROM 256KBIT 90NS 28TSOP datasheet.pdf
SIDACTOR BI 140V 250A DO-214AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE24 PG21 datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN CAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 5V 200MA OUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO214AC datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf