FFF VV04215000J0G
VV04215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
VV04215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
952 TB RIS CLA 2-ROWS
Datasheet Download
VV04215000J0G.pdf
Availability of VV04215000J0G
QUANTITY
VV04215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VV04215000J0G
Internal Part NumberEIS-VV04215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVV
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level2
Pitch0.375" (9.53mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current30A
Voltage300V
Wire Gauge10-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.59 Nm (5.2 Lb-In)
Screw ThreadM3.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VV04215000J0G
Related LinksVV0421, VV04215000J0G Datasheet, FFF Distributor
VV04215000J0G Details Description
Related parts for VV04215000J0G
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 15POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 3KV X7R 1808 datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 20ppm 8pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MODULE DC DC CONV 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/05/90 1.5SN BK datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf