IXYS Corporation VWO140-14IO1
VWO140-14IO1 picture photo
Mfg. Part Number
VWO140-14IO1
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE AC CTLR 3PH 1400V V2-PACK
Datasheet Download
VWO140-14IO1.pdf
Availability of VWO140-14IO1
QUANTITY
VWO140-14IO1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VWO140-14IO1
Internal Part NumberEIS-VWO140-14IO1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package6
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBox
Structure3-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes6 SCRs
Voltage - Off State1400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)100mA
Current - On State (It (AV)) (Max)46A
Current - On State (It (RMS)) (Max)101A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1150A, 1240A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VWO140-14IO1
Related LinksVWO140, VWO140-14IO1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VWO140-14IO1 Details Description
Related parts for VWO140-14IO1
CONN RING 14-16 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 210K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC TRANS LDMOS 140W ACC-8L datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf