| Internal Part Number | EIS-VWRAT2-D12-D15-SMT-TR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | VWRAT2-SMT Series Cert of Compliance | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Series 30/Apr/2014 | |
| Standard Package | 200 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | VWRAT2 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 9V | |
| Voltage - Input (Max) | 18V | |
| Voltage - Output 1 | 15V | |
| Voltage - Output 2 | -15V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 67mA, 67mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 2W | |
| Voltage - Isolation | 1.5kV (1500V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 16-SMD Module (6 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.94" L x 0.54" W x 0.30" H (23.9mm x 13.7mm x 7.5mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 79% | |
| Power (Watts) - Max | 2W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | VWRAT2-D12-D15-SMT-TR | |
| Related Links | VWRAT2-D12, VWRAT2-D12-D15-SMT-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor | |
 | 1636180000 | CONN TERM BLOCK PCB 3POS GRY | datasheet.pdf | |