CUI Inc. VWRBS1-D5-S12-SIP
VWRBS1-D5-S12-SIP picture photo
Mfg. Part Number
VWRBS1-D5-S12-SIP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 12V OUT 1W
Datasheet Download
VWRBS1-D5-S12-SIP.pdf
Availability of VWRBS1-D5-S12-SIP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VWRBS1-D5-S12-SIP Order Process
Ship out your order
Specifications of VWRBS1-D5-S12-SIP
Internal Part NumberEIS-VWRBS1-D5-S12-SIP
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVWRBS1-D5-S12-SIP Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 31/Jul/2013
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVWRBS1-SIP
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)84mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VWRBS1-D5-S12-SIP
Related LinksVWRBS1-D, VWRBS1-D5-S12-SIP Datasheet, CUI Inc. Distributor
VWRBS1-D5-S12-SIP Details Description
Related parts for VWRBS1-D5-S12-SIP
RES SMD 104K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GPP 1PH 6A 200V GBU datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK BST 2.5V 0.45A 10TDFN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf