FFF VY03016000J0G
VY03016000J0G picture photo
Mfg. Part Number
VY03016000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 45D
Datasheet Download
VY03016000J0G.pdf
Availability of VY03016000J0G
QUANTITY
VY03016000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VY03016000J0G
Internal Part NumberEIS-VY03016000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package420
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVY
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY03016000J0G
Related LinksVY0301, VY03016000J0G Datasheet, FFF Distributor
VY03016000J0G Details Description
Related parts for VY03016000J0G
RES SMD 113K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 17POS datasheet.pdf
VARISTOR 42V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 1.89K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
ACS 600V COVER PULLER 30A 2 POLE datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 21A datasheet.pdf