Vishay/BCcomponents VY1101K31Y5SG6XT0
VY1101K31Y5SG6XT0 picture photo
Mfg. Part Number
VY1101K31Y5SG6XT0
Brief Description
CAP CER 100PF 760VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY1101K31Y5SG6XT0.pdf
Availability of VY1101K31Y5SG6XT0
QUANTITY
VY1101K31Y5SG6XT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY1101K31Y5SG6XT0
Internal Part NumberEIS-VY1101K31Y5SG6XT0
Standard Package3,000
SeriesVY1
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY1101K31Y5SG6XT0
Related LinksVY1101K3, VY1101K31Y5SG6XT0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY1101K31Y5SG6XT0 Details Description
Related parts for VY1101K31Y5SG6XT0
CONN PIN 22-26AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 38-54V 1.05A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
MALE STOPPER BRKT datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.33UF RADIAL datasheet.pdf