Vishay/BCcomponents VY1102M35Y5UQ6XT0
VY1102M35Y5UQ6XT0 picture photo
Mfg. Part Number
VY1102M35Y5UQ6XT0
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY1102M35Y5UQ6XT0.pdf
Availability of VY1102M35Y5UQ6XT0
QUANTITY
VY1102M35Y5UQ6XT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY1102M35Y5UQ6XT0
Internal Part NumberEIS-VY1102M35Y5UQ6XT0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY1.stp
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY1102M35Y5UQ6XT0
Related LinksVY1102M3, VY1102M35Y5UQ6XT0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY1102M35Y5UQ6XT0 Details Description
Related parts for VY1102M35Y5UQ6XT0
CONN HEADER 3POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISR 3.08V 9MICROSMD datasheet.pdf
STRIP BACKING INS 1/32" 4 1/2"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 10MSOP datasheet.pdf
INTERFACE MODULE PIN STRIP 16POS datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM P600 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf