Vishay/BCcomponents VY1152M41Y5UG63V0
VY1152M41Y5UG63V0 picture photo
Mfg. Part Number
VY1152M41Y5UG63V0
Brief Description
CAP CER 1500PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY1152M41Y5UG63V0.pdf
Availability of VY1152M41Y5UG63V0
QUANTITY
VY1152M41Y5UG63V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY1152M41Y5UG63V0
Internal Part NumberEIS-VY1152M41Y5UG63V0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY1.stp
Standard Package1,000
SeriesVY1
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY1152M41Y5UG63V0
Related LinksVY1152M4, VY1152M41Y5UG63V0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY1152M41Y5UG63V0 Details Description
Related parts for VY1152M41Y5UG63V0
RES SMD 19.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CUTTER SIDE TAPERED FLUSH 5" datasheet.pdf
HEATSINK EXTRUDED 25X41.6X50.8MM datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO DR MULTI datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 24 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 65V 5A CPD datasheet.pdf
CABINET THREAD HOLE HARDWARE KIT datasheet.pdf
POE MCBASIC 2TX/LX-CWDM-SM datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 800MA SMD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf