Vishay/BCcomponents VY1222M47Y5UG6TV0
VY1222M47Y5UG6TV0 picture photo
Mfg. Part Number
VY1222M47Y5UG6TV0
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY1222M47Y5UG6TV0.pdf
Availability of VY1222M47Y5UG6TV0
QUANTITY
VY1222M47Y5UG6TV0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY1222M47Y5UG6TV0
Internal Part NumberEIS-VY1222M47Y5UG6TV0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY1.stp
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY1222M47Y5UG6TV0
Related LinksVY1222M4, VY1222M47Y5UG6TV0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY1222M47Y5UG6TV0 Details Description
Related parts for VY1222M47Y5UG6TV0
RES 10.0K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 26-43V 2.8A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
LOW-PEAK DUAL ELEMENT datasheet.pdf
470UF 200V 35X54 85C ST datasheet.pdf