Vishay/BCcomponents VY1472M63Y5UG63V0
VY1472M63Y5UG63V0 picture photo
Mfg. Part Number
VY1472M63Y5UG63V0
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY1472M63Y5UG63V0.pdf
Availability of VY1472M63Y5UG63V0
QUANTITY
VY1472M63Y5UG63V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY1472M63Y5UG63V0
Internal Part NumberEIS-VY1472M63Y5UG63V0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY1.stp
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY1
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY1472M63Y5UG63V0
Related LinksVY1472M6, VY1472M63Y5UG63V0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY1472M63Y5UG63V0 Details Description
Related parts for VY1472M63Y5UG63V0
CONN RECEPT 12POS 1.2MM VERT SMD datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF 4GHZ UWB SMD datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
IC DIFF TXRX 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 44POS datasheet.pdf