Vishay/BCcomponents VY1472M63Y5UG63V0
VY1472M63Y5UG63V0 picture photo
Mfg. Part Number
VY1472M63Y5UG63V0
Brief Description
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY1472M63Y5UG63V0.pdf
Availability of VY1472M63Y5UG63V0
QUANTITY
VY1472M63Y5UG63V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY1472M63Y5UG63V0
Internal Part NumberEIS-VY1472M63Y5UG63V0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY1.stp
Standard Package500
SeriesVY1
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY1472M63Y5UG63V0
Related LinksVY1472M6, VY1472M63Y5UG63V0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY1472M63Y5UG63V0 Details Description
Related parts for VY1472M63Y5UG63V0
TOOL PART SHEAR BLADE ANVIL B datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DL R/A 3.05MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 13.33MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 30 OHM 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SLC-8 WAY RECP FEED-THRU SPEC datasheet.pdf
ORANGE 1MM THICK FOR 870681 BLOC datasheet.pdf