Vishay/BCcomponents VY2100K29U2JG63V0
VY2100K29U2JG63V0 picture photo
Mfg. Part Number
VY2100K29U2JG63V0
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 440VAC U2J RADIAL
Datasheet Download
VY2100K29U2JG63V0.pdf
Availability of VY2100K29U2JG63V0
QUANTITY
VY2100K29U2JG63V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2100K29U2JG63V0
Internal Part NumberEIS-VY2100K29U2JG63V0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVY2.stp
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY2
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2100K29U2JG63V0
Related LinksVY2100K2, VY2100K29U2JG63V0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2100K29U2JG63V0 Details Description
Related parts for VY2100K29U2JG63V0
INTEGRAPH SCHEM SYNTH/SIM LIBRA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 150V SCREW datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
WARNER BRAKE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 300MW SOT23 datasheet.pdf
HEAT SINK datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 4POS PIN datasheet.pdf