Vishay/BCcomponents VY2101K29Y5SG6UV7
VY2101K29Y5SG6UV7 picture photo
Mfg. Part Number
VY2101K29Y5SG6UV7
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2101K29Y5SG6UV7.pdf
Availability of VY2101K29Y5SG6UV7
QUANTITY
VY2101K29Y5SG6UV7 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2101K29Y5SG6UV7
Internal Part NumberEIS-VY2101K29Y5SG6UV7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVY2.stp
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2101K29Y5SG6UV7
Related LinksVY2101K2, VY2101K29Y5SG6UV7 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2101K29Y5SG6UV7 Details Description
Related parts for VY2101K29Y5SG6UV7
CONN HEADER VERT 16POS TIN PCB datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V 40A SOT227B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIES KRIMP/VERSA S/B 16-14 datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SJP datasheet.pdf
0.8 BTB 12P PLUG 3.5MH MYLAR G/F datasheet.pdf
FUSE SMALL DIMENSION datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS datasheet.pdf